Bild 1
Bild: privat
Idag hyr vi en skola vilket kostar en del pengar. Ägarna är inte så värst intresserade av att underhålla skolan. Det vi lägger ner på förbättringar av skolan känns inte helt bra på grund av att vår hyresvärd utnyttjar detta för att höja vår hyra hela tiden. Det var just det som hände med den förra skolan vi hyrde, hyran blev alldeles för hög i förhållande till den standard skolan hade.
Därför har vi nu beslutat att samla in medel för att köpa mark och bygga en egen skola. Fördelen med detta är att vi slipper alla dessa diskussioner om hyreshöjningar hela tiden. Allt som vi investerar gynnar oss och ingen hyresvärd. Mark går att komma över relativt billigt och arbetskostnad för att bygga en skola är också väldigt billigt.
Så vill ni stödja detta projekt, då kan ni sätta in valfritt belopp på vårt Postgiro-konto 90 04 40-9  och märka det med “Ny skola” och glöm inte ditt namn så att vi vet vem som har betalt.
Vi kommer att kvartalsvis rapportera om hur det fortskrider på hemsidan.
Mvh
Styrelsen